Úspešné slávnostné uvedenie novej rozprávkovej knihy Viery Kamenickej o Chatamovi Soferovi

Bratislavské rozprávky
29. apríla 2022

Občianske združenie Bratislavské rožky v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry Slovenského národného múzea usporiadalo slávnostné uvedenie novej rozprávkovej knihy autorky Viery Kamenickej z edície Bratislavské rozprávky „Chatam Sofer alebo moje tajuplné stretnutie s rabínom“.

 

Autorka knihy Viera Kamenická

 

Vo štvrtok 28. apríla 2022 sa v podvečerných hodinách v priestoroch Múzea židovskej kultúry SNM uskutočnila prezentácia a slávnostné uvedenie novej knihy autorky Viery Kamenickej „Chatam Sofer alebo moje tajuplné stretnutie s rabínom“, ktorú vydalo občianske združenie Bratislavské rožky v rámci svojej oceňovanej knižnej edície „Bratislavské rozprávky“.

Eva Bolemant a grafička knihy Gabriela Kočárová

 

Po úspechu „Rozprávok zo Židovskej ulice“ siahla autorka Viera Kamenická po námete, ktorý nepochybne zaujme širokú čitateľskú obec vzhľadom na množstvo autentických udalostí spätých s dejinami Bratislavy. V knihe „Chatam Sofer alebo moje tajuplné stretnutie s rabínom“ približuje detským čitateľom, ale aj ich rodičom, legendárneho prešporského rabína a takmer zaniknutý svet starej židovskej Bratislavy.

 

Viera Kamenická, Katarína Hradská,

a riaditeľ SNM – Múzea Židovskej kultúry na Slovensku M.A. Michal Vaněk, PhD.

 

Podujatie otvoril riaditeľ Múzea židovskej kultúry SNM M.A. Michal Vaněk, PhD., ktorý niekoľko desiatok účastníkov knižnej prezentácie privítal na domovskej pôde svojej inštitúcie. Vyzdvihol tiež spoluprácu Múzea židovskej kultúry s občianskym združením Bratislavské rožky a slovo odovzdal jeho predsedníčke Mgr. Eve Bolemant, ktorá je zároveň vydavateľkou knihy.

 

Viera Kamenická

 

Pani Eva Bolemant moderovala diskusiu s autorkou knihy Vierou Kamenickou, ktorá je tiež dlhoročnou odbornou pracovníčkou múzea. Treťou účastníčkou pódiovej debaty bola Dr. Katarína Mešková Hradská, PhD. z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorá pôsobila ako odborný garant publikácie.

Autorka knihy pani Kamenická prečítala úryvky zo svojho diela a následne obecenstvu porozprávala o svojej motivácii napísať knižku o ortodoxnom rabínovi Chatamovi Soferovi, ktorá by bola určená detským čitateľom. Zdôraznila, že je potrebné nespomínať stále iba tragické obdobie holokaustu, ale deťom a mládeži približovať aj nesmierne rozmanitý svet židovskej kultúry a jej tradície. Vysvetlila tiež svoju dilemu, ako sa snažila priblížiť významnú postavu judaizmu detskému čitateľovi. Autorka porozprávala aj o svojej celoživotnej láske k tajuplnosti a pestrosti židovskej kultúry.

Katarína Hradská, Viera Kamenická, Eva Bolemant a členovia zoskupenia Pressburger Klezmer Band

 

Na záver podujatia knihu uviedla do života pani doktorka Hradská, ktorá vyzdvihla prácu pani Kamenickej a zaželala jej ešte veľa tvorivých síl a knihe čo najviac mladých čitateľov, ktorí vďaka nej spoznajú rozmanitosť dejín a tradície judaizmu.

Príjemným hudobným spestrením slávnostného podujatia bolo vystúpenie Andreja Wernera a Snežany Jović-Werner, členov zoskupenia Pressburger Klezmer Band.

 

Obecenstvo podujatia 

 

Po skončení programu pani Kamenická podpisovala svoju knižku účastníkom podujatia.

 

Občianske združenie Bratislavské rožky knihu ponúka na predaj vo svojom eshope na adrese: https://bratislavskerozky.sk/eshop, rovnako ale je možné si knihu zakúpiť osobne v kancelárii združenia na Rajskej 15 (3. poschodie).

 

 

Kniha sa bude dať kúpiť aj v stánku Bratislavských rožkov na tohtoročnom Dobrom trhu na Panenskej dňa 30. apríla 2022 a rovnako na 9. ročníku Bratislavského knižného festivalu #BRaK v Novej Cvernovke, v termíne 14. a 15. mája 2022.

Publikácia „Chatam Sofer alebo moje tajuplné stretnutie s rabínom“ bola vydaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2021.

Peter Janoviček

Foto: Laco Prikler

Podporili nás

Don`t copy text!