Zsolt Lehel daroval OZ Bratislavské rožky dokumentačný materiál Bélu Husvétha

Správy
7. októbra 2022

Do vlastníctva OZ Bratislavské rožky sa dostal ďalší vzácny dokumentačný materiál. Tentoraz sa tak stalo vďaka významnému popularizátorovi Bratislavy – lektorovi, turistickému sprievodcovi a organizátorovi Zsoltovi Lehelovi.

V roku 1982 darca s pomocou Bélu Husvétha zozbieral unikátne akvarely, ktoré zdokumentoval aj fotograficky. Samotný materiál v podobe rukopisu a 45 diapozitívov oddychovali v zásuvke Zsolta Lehela.

Dokumentačný materiál, ktorý je veľmi vzácny aj z hľadiska miestnej histórie, obsahuje o. i. diapozitívy bratislavských akvarelov z minulého storočia. Obrazy pochádzajú z dielne predstaviteľov bratislavskej amatérskej maľby – Edit Kecskeméthy a Bélu Husvétha.

„Otvorené“ ateliéry (kresliarske školy), ktoré v meste fungovali, plnili v jeho živote dôležitú kultúrnu a osvetovú úlohu. Študenti vo svojich dielach často zvečňovali dnes už neexistujúce časti starej Bratislavy. Často zhotovovali kópie obrazov, ktoré darovali ďalej. Je pravdepodobné, že maľby sa neskôr z rodinných pozostalostí dostali do verejných zbierok na území mesta.

Tento úctyhodný dar prevzali v sídle OZ Bratislavské rožky Eva Bolemant a Sándor Papp ml. „Napĺňa nás dojatím, že Zsolt Lehel si spomenul práve na OZ Bratislavské rožky. Radi by sme tento materiál povýšili na verejné bohatstvo. Staré akvarely sú pozoruhodné a zaujímavé. Už sme sa rozhodli, že nimi budeme ilustrovať Prešporský kalendár na rok 2023. V týchto dňoch spúšťame kampaň na StartLabe, v ktorej budú môcť záujemcovia tento kalendár podporiť a objednať si ho,“ vyjadrila sa pre našu redakciu Eva Bolemant.

OZ BArožky

Foto: Braňo Bibel

Podporili nás

Kalendár podujatí

Don`t copy text!