Vychádza slovenská verzia rozprávky Prešporský muzikmajster Batka

Bratislavské rozprávky
25. októbra 2018

Pred rokom bola v rámci edície Bratislavské rozprávky Občianskeho združenia Bratislavské rožky publikovaná knižka Krisztiána Kacsinecza „Batka, a pozsonyi muzsikamester“. Práve v týchto dňoch vychádza jej slovenská verzia pod názvom „Prešporský muzikmajster Batka“.

Kto bol Ján Batka (1845 – 1917), ktorého 100. výročie úmrtia sme si pripomínali minulý rok? Bratislavský rodák, syn hudobného skladateľa Jána Nepomuka Batku st., mestský archivár, organizátor hudobného a kultúrneho života, hudobný kritik, píšuci do novín Pressburger Zeitung, osobnosť, ktorá si dopisovala s najslávnejšími umelcami tej doby a ktorá pomáhala rozbehnúť kariéru mladým nádejným adeptom. Viac o Batkovi sa môžete dozvedieť v článku tu.

Autor sa v knižke od čistých faktov iba odráža a vytvára nový príbeh, v ktorom im akoby dáva krídla. V autorovej fantázii sa Batka dokonca stane ministrom – rezort si nájde zvedavý čitateľ v jednej z kapitol. Knižka nás prevedie začarovaným mestom, v ktorom budovy pripomínajú hudobné nástroje a noty a odvšadiaľ znie hudba, veď tu prekvitá domáce muzicírovanie. Hudobným šéfom je tu práve Ján Batka, pán s prísnym profilom a kefovitými fúzami – koniec-koncov vtedy boli fúziky v móde. Doplnila by som ešte silnú čeľusť, ktorá vyjadruje veľa energie a odhodlania do ďalšej práce pre naše mesto. Mimochodom, tú energiu získava z hudby aj jeho stolná lampa.

Čitateľ s Batkom absolvuje prechádzku po tmavých zasnežených uliciach, kde cestou na jedno tajomné miesto nájde čierne šteniatko, z ktorého sa neskôr stane jeho spoločníčka Černica. Ale viac z tejto vtipne napísanej príhody už čitateľovi neprezradím.☺

01

Stretne sa s jednorukým klaviristom Gézom Zichym, s jeho učiteľom a priateľom Franzom Lisztom, ktorí spoločne zahrajú na koncerte v prospech Hummelovho pomníka – opäť tie fakty, ale čitateľa tentoraz prekvapí nezvyčajný nástroj – Batkov vynález.

Prejde sa aj po ZOO a dozvie sa, ako sa dá pomocou hudby upokojiť zúrivý lev, túžiaci po bratislavských rožkoch ☺. A v neposlednom rade sa zoznámi s mladým ohnivým sochárom Jánom Fadruszom, autorom súsošia Márie Terézie (ešteže sa ani Fadrusz, ani Batka jeho zničenia nedožili, hoci Batkov sen v našom príbehu mnohé naznačuje…). Viac o Jánovi Fadruszovi nájdete tu.

Dej sa časovým oblúkom dostane až k súčasným školákom, ktorí na návšteve výstavy o Batkovi objavia spomínaný tajomný hudobný nástroj. Detský čitateľ môže pomocou knihy poodhaliť niečo z minulosti nášho mesta plného hudby a súčasne prežiť pár dobrodružstiev. A nielen on, čitateľ každého veku si v nej iste nájde svoju vlnovú dĺžku. V oboch jazykových verziách sa môže pokochať nádhernými ilustráciami Gábora Gyenesa, ktoré ho ešte viac vtiahnu do napínavého deja.

Zuzana Godárová

Podporili nás

Don`t copy text!